Uppstartsvecka. Det är långt kvar till tjejmilen, men förhoppningsvis har vädet börjat antyda lite vår, så vi passar på att börja träningen redan nu. Så här i början av programmet, är det viktigaste att skapa "träningsrutiner", dvs att vi verkligen gör själva träningen och att det på sikt känns helt naturligt med tre träningstillfällen i veckan. Träning tisdag, torsdag och söndag, och vi börjar med löpning blandat med gång för att snart övergå till endast löpning. ÄR DU BRA IGÅNG REDAN, tycker jag du kan vänta att hoppa in i programmet tills dess både tid/km anges.
Vi startar upp programmet, med löpning uppblandat med jogg. Om du orkar jogga hela sträckan direkt, kan du givetvis göra det. (idag 20 min) Inled med 2 min lugn promenad för att väcka kroppen, kör sedan 4 stycken lugna löppartier om vardera 5 minuter med 2 minuters rask gång mellan. (4x5min löpning, med 2 min gång innan och mellan joggen)
Samma pass som i tisdags; Inled med 2 min lugn promenad för att väcka kroppen, kör sedan 4 stycken lugna löppartier om vardera 5 minuter med 2 minuters rask gång mellan. (4x5min löpning, med 2 min gång innan och mellan joggen) Stretcha ut musklerna efter passet. Om du orkar jogga hela sträckan kan du givetvis göra det. (idag 20 min)
Samma pass som tidigare men vi ökar på en serie: Inled med 2 min lugn promenad för att väcka kroppen, kör sedan 5 stycken lugna löppartier om vardera 5 minuter med 2 minuters rask gång mellan. (5x5min löpning, med 2 min gång innan och mellan joggen) Stretcha ut musklerna efter passet. Om du orkar jogga hela sträckan kan du givetvis göra det. (idag 25 min)