adidas Adizero Running Tour är tillbaka - med två nya deltävlingar!

För tredje året i rad kommer adidas Adizero Running Tour att avgöras. I år med två nya deltävlingar när adidas Spåret 5000 och Hässelbyloppet gör entré. Den 29 mars inleds touren med adidas Premiärmilen.
Det var 2023 som adidas Adizero Running Tour såg ljuet för första gången. Då var endast elitlöpare välkomna och i touren ingick loppen adidas Premiärmilen, adidas Premiärhalvan, adidas Stockholm Marathon och adidas Stockholm Halvmaraton. Två år senare är det återigen dags för touren, som avgörs för tredje gången. I år dessutom med två nya deltvälingar när adidas Spåret 5000 och Hässelbyloppet gör entré och fyra deltävlingar blir till sex.
Sedan förra året erbjuds även tävlingsklassen "Sub Elit", som riktar sig till elitmotionärer eller löpare med höga ambitioner. Detta som ett komplement till Elitklassen. Dam- och herrklass erbjuds i båda tävlingsklasserna och alla är välkomna att anmäla sig oavsett nationalitet. Samma villkor, prispengar och priser gäller för både damer och herrar i respektive klass.

Eit vs Sub Elit - hur skiljer vde sig åt?
Till årets upplaga har organisationen infört egna kvalgränser för respektive tävlingsklass. Kvaltiderna går i linje med SM-kvalgränserna för halvmaraton och maraton 2025.
ELIT
Elitklassen är för de som under säsongerna 2023-2025 (fram t.o.m. 19/3 2025) sprungit snabbare än någon av följande tider:
HERRAR:
10K = 32.00.
Halvmaraton = 1.12.00.
Maraton = 2.32.00.
DAMER:
10K = 37.00
Halvmaraton: 1.23.00
Maraton: 2.55.00
SUB ELIT
Klassen är öppen för alla, men riktar sig främst till elitmotionärer, löpare med höga ambitioner eller elit i sin åldersklass. Kravet för att delta i Sub Elit är att du inte sprungit snabbare än någon av tiderna som anges ovan, under angiven period.
I Elitklassen tävlar deltagarna om prispengar och i Sub Elit väntar fina paketpriser från tourens samarbetspartners. Vill du läsa mer om årets upplaga, hur man anmäler sig eller vad det är för prispengar och priser som väntar? Då hittar du all information du behöver här!
Kom ihåg, anmälan till touren är gratis och sista dagen att anmäla sig är onsdag 19 mars!
adidas Adizero Running Tour 2025
adidas Premiärmilen, 29 mars
adidas Premiärhalvan, 26 april
adidas Spåret 5000, 17 maj
adidas Stockholm Marathon, 31 maj
adidas Stockholm Halvmaraton, 30 augusti
Hässelbyloppet, 5 oktober