Efter problem med skador under våren har inte Isabellah Andersson fått riktigt den grunden hon ville ha för att springa VM.
– Ska jag vara med så vill jag vara med och konkurrera där framme, säger Isabellah.
Isabellah var trea i EM 2010, sjua i VM 2011 och 18:e i maratonloppet vid olympiska spelen i London 2012. Lägg till de fem segrarna i Asics Stockholm Marathon samt ett personbästa på 2.23.41 - så förstår ni ambitionsnivån.
Det långsiktiga målet är OS i Rio de Janeiro om tre år. Fram till dess gäller det att slipa på några detaljer. Det handlar att förbättra sig bara någon procent, bli något litet snabbare.
Arbetet börjar på de korta distanserna:
– Jag kommer att springa 10 km landsväg för att få upp snabbheten och vara hemma, säger Isabellah.
Hemma det är Sverige, Vilshult i Blekinge, men också Hässelby idrottsplats i västra Stockholm. Intervjun ovan är gjord i samband med Hässelby SKs populära friidrottsskola.
Fullt med sommarlovslediga barn som får testa på löpning och annan friidrott.