Allt om löpning
Vägvakt påkörd tre gånger i Göteborg

En vägvakt som skulle stoppa trafiken i samband med Göteborgs Sylvesterlopp blev påkörd tre gånger rapporterar TT.
- Mannen stod flaggvakt vid Valhallagatan, en lite större gata som löparna passerar. Det hade blivit köer och då tappade en bilist långt bak i kön tålamodet och körde förbi hela kön, säger Mona Nordberg, pressinformatör vid polisen i Göteborg.


Vägvakten klev ut för att hindra bilen från att köra ut på den korsande gatan. Men i stället för att stanna körde bilisten rakt på vakten.
- Han åker i backen men lyckas resa sig upp direkt och då tar bilisten sats och kör på honom en gång till.
Den här gången kastas vägvakten upp på bilens motorhuv och för att inte trilla ner griper han tag i vindrutetorkaren, som går sönder.
- Enligt vittnen så kliver bilföraren ut och skäller ut vakten. Men de vittnen som sett det hela blir så upprörda att de lyckas ta ifrån bilföraren hans bilnycklar, säger Mona Nordberg.

Men på något sätt får bilföraren tillbaka sina nycklar och kör ifrån platsen. Flaggvakten återtar sin position men då är det en annan bil i kön som tröttnat.
- Även denne bilförare kör rakt på flaggvakten – som nu hinner kasta sig undan och bara får en lättare touch av bilen.
Flaggvakten stod enligt polisen kvar på sin post loppet ut. Han ska heller inte ha blivit allvarligt skadad.
Polisen har säkrat de båda bilarnas registreringsnummer och signalement på förarna.

Nyheter från Marathon.se:   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   Fler  
skicka            skriv ut            läsvärde (Snitt betyg: 4)

Nyheter från Marathon.se
»  Långpass eller fartpass inför halvmaran?
»  Sverige Springer tillbaka i TV
»  Bilderna från Bellmanstafetten lördag
»  Kajsa Bergqvist imponerar i Bellmanstafetten
»  Lyckad kvällspremiär för största stafetten
»  Bilderna från Bellmanstafetten
»  Formtoppa på en vecka till (Tjej)milen
»  Tre SM-guld för Mustafa
Isabellah mot sex SM-guld
»  Ovanligt tufft i Björkliden
»  Läkare ger tre råd till motionärer
»  Folksam: Ovanligt med dödsfall i löpning
»  Fullt i Stockholm Halvmarathon
»  Forskare förklarar den farliga värmestressen
»  Två män avled i samband med Midnattsloppet
»  Midnattsloppet en föraning av Finnkampen
»  Alla resultat i Midnattsloppet
 Nyheter från Marathon.se »

Mer i denna avdelning:
Skotest 2010
Marathon.se:s testteam med över 200 löpare har hårdtestat 60 olika modeller skor. V presenterar hela testet och de fem skorna som fick högst betyg. »

Mer i denna avdelning:
Tio tips för vinterlöparen
Visst funkar det att springa på vintern. Tycker du att det är svårt att motivera sig. Vi ger dig tio tips som för vinterlöpningen. »

Mer i denna avdelning:
Resultaten på nytt sätt
Tillsammans med Speed on Map kan Marathon.se visa resultaten från Stockhom Marathon på ett helt nytt sätt. Spela upp loppet i ett grafiskt gränssnitt, analysera och jämför! »

Mer i denna avdelning:
Tjejmilen 2008
Sveriges största lopp för tjejer ordnades söndagen den 31 augusti för 25:e gången. Marathon.se fanns med och rapporterade före, under och efter jubileumsfesten. »
Copyright © 2010 Jomsborg AB
Marathon.se: Utgivare och redaktion | Annonsera | Om cookies
Loppen
Vår Ruset maj och juni
Bellmanstafetten 26 och 28 augusti
Tjejmilen 5 september
Lilla Tjejmilen 5 september
Stockholm Halvmarathon 11 september
5K@EASD 22 september
Lidingöloppet 24–26 september
ToppLoppet 2 oktober
Hässelbyloppet 10 km 10 oktober
Tjur Ruset 16 oktober
Kalv Ruset 16 oktober
Premiärmilen 27 mars 2011
ASICS Stockholm Marathon 28 maj 2011
Jubileumsmarathon Stockholm 14 juli 2012

-- Länkannonser --
» Puls.se
» SRRC Löparresor
»
»
»
» Idrottsbokhandeln
» Löparshopen
» Löplabbet
-- Idrottsbokhandeln --
Idrottarens återhämtningsbok
Göran Kenttä, Michae...
289.00 kr

 Till Idrottsbokhandeln  »