Allt om löpning

Ulrika tog det inte ledigt i Globen

Den som följer Ulrika Johansson blogg på Marathon.se greps säkert av desperationen i hennes blogg i veckan. Hon höll på att gå i väggen och var tvungen att ta tjänstledigt. I måndags började ledigheten, i tisdags fyllde hon 35 år, och på onsdagskvällen hände något alldeles underbart.
Ulrika bjöd världsstjärnorna en match på 1500 meter i GE Galan. Med tiden 4.11,52 klarade hon den tuffa VM-kvalgränsen med den tredje bästa svenska tiden någonsin.


Förbundskapten Stefan Olsson tycker att Ulrika är som ett vin som bara blir bättre med åren:
- Ja, jag har kämpat i 15 år och nu kommer resultaten som ur en ketchupflaska.

Ulrika hade ett utmärkt 2009, var med i VM i Berlin, vann NM och SM i terräng. Men det är ingen räkmacka som Ulrika glider fram på. Utanför löparbanan, på jobbet har det blivit allt tuffare.
Ulrika berättar själv i sin blogg:
I torsdags tog jag mod till mig och gick in till min chef. Jag frågade om hon hade en minut över, vilket hon självklart hade. Jag sa med darrande röst och med nedsänkt blick att jag höll på att gå in i väggen. Hon blev förvånad. ”Ulrika som alltid är så pigg på morgonen, som springer 8km innan jobbet, som arbetar effektivare än någon annan, som har en oändlig källa av energi. När hon kommer in med gråten i halsen och säger att nu är det stopp, ja, då måste det väl vara så”. Jag bad om tjänsteledig innan likkistan måste rullas in för avhämtning av avliden postiljon och f d elitidrottare.

I måndags hade Ulrika sin första tjänstlediga dag:
- En jätteskön känsla, och nu gäller det bara att hitta något annat. Jag kan inte fortsätta på posten.
Tjänstledigt, betyder inte löparledigt. I och med onsdagens succélopp i GE Galan är Ulrika Johansson klar för inomhus VM i mars.
- Det var mitt första lopp för inomhussäsongen på 1500 meter så jag visste inte riktigt min kapacitet, men jag hade gjort några riktigt bra testlopp över 1200 meter.

På löparbanan i Globen, inför Europas största inomhuspublik, 9482 åskadere, såg Ulrika hur stark ut som helst.
- Ja, det är skönt att ha tagit ett beslut och ska jag njuta av tjänstledigheten, men jag måste också fundera över vad jag ska göra med mitt liv, och skaffa ett jobb.




Relaterade länkar
Till Ulrika Johanssons blogg Löpeld

Nyheter från Marathon.se:   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   Fler  
skicka            skriv ut            läsvärde

Nyheter från Marathon.se
»  TV-guide: Hela startlistan i damernas EM-maraton
»  EM-banan som gjord för sightseeing
»  Följ maratonloppen direkt i TV
»  Två maratonlöpare
skadade inför EM
»  Bara tre EM-löpare snabbare än Isabellah
»  Maraton största grenen i EM
»  Stilenligt test av 1912 års OS-bana
»  Premiär för film från 1912 års OS-mara
»  Matt snabbare än alla politiker
»  Adil Bouafif klar för EM-maran
»  Hur bra löpare är evighetsmaskinerna?
»  Två maratonlag till EM
»  Therese – en elitlöpare
som gått sin egen väg
»  Vässa farten till semesterloppet
»  Kurui rådde inte på vinden i Karlstad
»  Kraftig medvind i Broloppet
 Nyheter från Marathon.se »

Mer i denna avdelning:
Skotest 2010
Marathon.se:s testteam med över 200 löpare har hårdtestat 60 olika modeller skor. V presenterar hela testet och de fem skorna som fick högst betyg. »

Mer i denna avdelning:
Tio tips för vinterlöparen
Visst funkar det att springa på vintern. Tycker du att det är svårt att motivera sig. Vi ger dig tio tips som för vinterlöpningen. »

Mer i denna avdelning:
Resultaten på nytt sätt
Tillsammans med Speed on Map kan Marathon.se visa resultaten från Stockhom Marathon på ett helt nytt sätt. Spela upp loppet i ett grafiskt gränssnitt, analysera och jämför! »

Mer i denna avdelning:
Tjejmilen 2008
Sveriges största lopp för tjejer ordnades söndagen den 31 augusti för 25:e gången. Marathon.se fanns med och rapporterade före, under och efter jubileumsfesten. »
Copyright © 2010 Jomsborg AB
Marathon.se: Utgivare och redaktion | Annonsera | Om cookies
Loppen
Vår Ruset maj och juni
I FORM Loppet 11 augusti
Bellmanstafetten 26 och 28 augusti
Tjejmilen 5 september
Lilla Tjejmilen 5 september
Stockholm Halvmarathon 11 september
Lidingöloppet 24–26 september
Hässelbyloppet 10 km 10 oktober
Tjur Ruset 16 oktober
Kalv Ruset 16 oktober
Stockholm Marathon 28 maj 2011
Jubileumsmarathon Stockholm 14 juli 2012

-- Länkannonser --
» Puls.se
» SRRC Löparresor
»
»
»
» Idrottsbokhandeln
» Löparshopen
» Löplabbet
-- Idrottsbokhandeln --
Smarta rörelser - för fysisk och mental balans
Susanne Wolmesjö
249.00 kr

 Till Idrottsbokhandeln  »