Det loppet ville Ulmestål vinna

Sveriges största löparklubb ordnade maratonlopp förra lördagen. Klart att klubbens stjärna ställde upp. Stefan Ulmestål talade innan loppet om att spara sig till Swiss Alpine Marathon senare kommande vecka, men när startskottet small var det glömt.

46-årige veteranen vann nu den femte upplagan av Kustmaran på tiden 2.43. Något helt annat än de 3.10 han pratade om före loppet. Men vändpunktsbanan i Kristianopel är inspirerande och snabb; en slingrande asfaltsväg längs vattnet som är i stort sett helt flack. Höjdskillnaden är endast 4 meter mellan högsta och lägsta punkt.
Kustmaran samlade i sin femte upplaga 60 deltagare. Fler löpare sprang samtidigt det kortare loppet Kristianopel runt.
Arrangör av Kustmaran är Team Blekinge som är Sveriges största rena löparklubb med 450 medlemmar 1997. Ett gäng gamla orienterare som börjat springa maraton bildade klubben 1992. Idag har man egen klubblokal. ordnar flera egna lopp men även resor till tävlingar.
Kolla gärna in klubbens hemsida för mer informattion.